COVID-19 pasaulio šalių ekonomikas užklupo taip netikėtai, kad net ekspertams sunku numatyti aiškius ateities scenarijus. Lietuvos bankas, Finansų ministerija pandemijos pradžioje kalbėjo apie nežymų, vos kelių procentų BVP kritimą. Deja, šiandien ekonomikos susitraukimo prognozės Lietuvai svyruoja nuo kelių iki net 20 proc.
Lyginant su kitomis šalimis, sąlyginai nedidelis užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius Lietuvoje, vartojimo grįžimas rodo, kad galima tikėtis pozityvaus ekonomikos atsigavimo scenarijaus. Nekilnojamojo turto (NT) ir apgyvendinimo ekspertai prognozuoja, kad nors netrukus prasidėsianti vasara bus kitokia, žmonių atostogų ir ramybės poreikis po šio pasaulinio sukrėtimo ne tik nesumažėjo, bet ženkliai išaugo.
Būstas pajūryje – ir darbui, ir pabėgimui nuo negandų
Bet kokia kritinė situacija pasaulyje sukelia daug diskusijų, kaip elgtis su santaupomis. Ir nors finansų analitikai ir bankų atstovai visada agituoja už saugias investicijas bankuose, tačiau nekilnojamo turto įsigijimai visais laikais yra didžiausią atsiperkamumą užtikrinanti investicija. Net ir 2008 m. NT burbulo metu saugiai įvertinę savo finansines galimybes ir įsigiję būstą, vos po keleto metų džiaugėsi nuo 10 iki 30 procentų išaugusia turto verte. Pasak NT vystytojos, įmonių grupės „Nuova“ rinkodaros projektų vadovės Deimantės Kairienės, ypatingai juntamas išaugęs susidomėjimas nekilnojamuoju turtu pajūryje.
„Dėl susiklosčiusios situacijos, dėl koronaviruso, klientai vis labiau atranda Lietuvos pajūrį ir domisi galimybėmis čia įsigyti būstą. Daugiausia žmonės domisi jau įrengtais butais, kad galėtų greičiau apsigyventi. Pastebėjome, kad daugelis mūsų projekto „Apartamentai kopose“ gyventojų jame leido visą karantino laikotarpį, įvertino pajūrį ne tik vasarą, bet ir pirmą kartą stebėjo audringą jūrą, rinko gintarėlius, džiaugėsi laisve plačiausiame Lietuvos pajūrio ruože. Pasikeitus mokymosi ir darbo pobūdžiui, daugumai žmonių nuotolinis darbas tapo įprastas ir patogus. Turintys savo namus pajūryje džiaugiasi galimybe suderinti darbą ir tuo pačiu metu daugiau laiko kokybiškai praleisti su šeima. Toks gyvenimo būdas tapo visiška norma – kai darbo vieta nebeturi fizinės vietos, o galimybė pasirinkti – visada yra didžiausia prabanga“, – teigia įmonių grupės „Nuova“ atstovė.
Pirkimo procesas paspartėjo
Kad Lietuvos pajūris turi visas galimybes nepajausti ekonomikos sulėtėjimo verčia manyti ir tai, kad net po truputį atsinaujinant skrydžiams lietuviai neskuba keliauti ir jau planuoja poilsį čia pat, neišvykstant iš šalies.
„Šiuo metu pajūrio nekilnojamojo turto rinkoje jaučiamas didelis suaktyvėjimas. Klientai, matomai supratę, kad su COVID-19 susiję esami ir galimai būsimi kelionių ar atostogų užsienyje suvaržymai išliks ganėtinai ilgai, suskubo dairytis įsigyti nekilnojamojo turto objektų Lietuvos pajūryje, – sako NT brokerė „Capital“ Palangos biuro vadovė Ieva Kaštaunaitė. – Pasikeitė ir pats pirkimo procesas. Laikas nuo objekto pasirinkimo iki apsisprendimo jį įsigyti žymiai sutrumpėjo – aprodžius klientui būstą jis dažnai net ne rezervuojamas, o nedelsiant pasirašoma pirkimo –pardavimo sutartis.“
Užsienio turistams padėtis Lietuvoje irgi yra teigiamas signalas. Mūsų šalies COVID-19 statistika, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, atrodo pakankamai optimistiškai, todėl turime visas galimybes save pozicionuoti saugia valstybe atostogoms.
Turi potencialo
„Jei darysime prielaidą, kad dabartinės paklausos tendencijos nesikeis – nekilnojamo turto kainos ilgesnėje perspektyvoje tikrai augs. Jau dabar sparčiai artėja riba, kai paklausa viršys pasiūlą“, – pastebi NT brokerė.
Padidėjęs susidomėjimas nekilnojamu turtu pajūryje yra pozityvus signalas ne tik NT projektų vystytojams, bet ir norintiems įsigyti būstą savo reikmėms ar investicijai. Pasak NT brokerės, šiais metais kaip niekad aktyvi ir gyvybinga ilgalaikės nuomos rinka pajūryje.
„Pradėjus švelninti karantino sąlygas ir atnaujinus apgyvendinimo paslaugų teikimą – rezervacijos vasaros sezonui ryškiai išaugo. Pastebime tendenciją, kad žmonės yra linkę rezervuotis viešnagę ilgesniam laikotarpiui. Sugriuvus atostogų planams vykti į užsienį, žmonės ieško alternatyvų Lietuvos pajūryje. Pagal sulaukiamas užklausas matome, kad sezonas šiemet bus ilgesnis“, – teigė poilsio namų „Auksinės kopos“ direktorė Kristina Rimkutė-Gečienė. – Jau nuo birželio pradžios turime nemažą užimtumą, o paskutinės rezervacijos siekia net rugsėjo antrą pusę.
Pasak direktorės, žmonėms, kurie renkasi poilsio namus „Auksinės kopos“, svarbu, kad kasmet atnaujinami poilsio namai įsikūrę beveik ant jūros kranto, ramioje gamtos apsuptyje, toliau nuo triukšmingų vietų, todėl visada yra galimybė pasirinkti tarp pramogų ir ramybės. Svečiai vertina ne tik paplūdimio artumą, bet ir aktyvių pramogų pasirinkimą, papildomai siūlomą partnerių paslaugų paketą.
Ši pandemija pakeitė ne tik žmonių įpročius ir elgseną, daugelis įvertino ir tai, kokia graži ir turtinga mūsų Lietuva. Naudodamiesi ženkliai padidėjusiu pajūrio susidomėjimu tiek NT vystytojai, tiek apgyvendinimo paslaugų teikėjai prognozuoja, kad šis sezonas bus ypatingas ir lietuviai įvertins kokybiškas atostogas Lietuvos pajūryje.